#23. Skuteczne rolowanie – czyli wskazówki i techniki poprawnego rolowania.

Istnieje mnóstwo teorii na temat rolowania, czy jest potrzebne, czy przynosi pozytywne rezultaty, czy rolować się przed, a może po treningu. W poniższym blogu zajmiemy się jednak tematem z trochę innej strony i przedstawimy TRZY zasady skutecznego rolowania.

Istnieje mnóstwo teorii na temat rolowania, czy jest potrzebne, czy przynosi pozytywne rezultaty, czy rolować się przed, a może po treningu. W poniższym blogu zajmiemy się jednak tematem z trochę innej strony i przedstawimy TRZY zasady skutecznego rolowania. Bo możemy być pewni, że rolowanie wykonywane nieumiejętnie może przysporzyć nam tylko problemów bez względu na porę, czas i ilość wykonywania.

Trzy zasady skutecznego rolowania

1) Nie próbuj rozluźniać głęboko położonych mięśni w obrębie brzucha  za pomocą piłeczki, rączki ketla itp

Mięsień biodrowo-lędźwiowy (zginacz biodra) przykryty jest innymi mięśniami bardziej powierzchownymi. Próba rozluźnienia tego mięśnia poprzez wbicie rączki ketla, piłeczki spowoduje natychmiastowy ból, a bój powoduje, że nasze ciało spina się jeszcze bardziej. Czyli uzyskamy efekt odwrotny do pożądanego. Takie obszary jak mięsień biodrowo-lędźwiowy powinniśmy zostawić do opracowania wyłącznie fizjoterapeucie.

2) Unikaj intensywnego bólu w trakcie rolowania

Tak jak wspomnieliśmy w pierwszym punkcie odczuwanie silnego bólu powoduje, że nasze ciało napina się jeszcze bardziej. Zadawanie sobie silnego bólu podczas rolowania może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc i spowodować jeszcze większe napięcie tkanek mięśniowych.

3) Roluj się świadomie

Niejednokrotnie jesteśmy zdziwienie, że rolujemy się codziennie powyżej i poniżej kolana, a cały czas odczuwamy ból kolana lub dlaczego cały czas mamy ograniczone zgięcie grzbietowe skoro codziennie rolujemy łydkę. Odpowiedź brzmi prosto-rolowanie nie jest lekiem na rozwiązanie naszych wszystkich ograniczeń ruchomości, kontuzji i urazów. Rolowanie nie wyleczy wszystkich naszych urazów, kontuzji i ograniczeń, ponieważ wynikają one z konkretnych powodów i nie zawsze receptą na ich rozwiązanie jest akurat rozluźnienie. Musimy być świadomi co w danym przypadku należy rozluźnić lub a co wzmocnić aby dana dysfunkcja zniknęła. Często nasze ciało potrzebuje więcej stabilności lub kontroli motorycznej, a nie zwiększania mobilności.

Jeśli chcecie więcej takich wpisów, dajcie znać, a zajmiemy się pogłębieniem tematu i stworzeniem kolejnych wpisów rozwijających temat rolowania.