#21. Wkręć łokcie w dół czyli jak zrobić lepszy przysiad ze sztangą!

Utrzymywanie łokci w pozycji neutralnej – w dół – jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przy wykonywaniu przysiadów. Jak robić to dobrze?

Utrzymywanie łokci w pozycji neutralnej – w dół – jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przy wykonywaniu przysiadów. Wówczas obciążenie na sztandze jest równomiernie i prostopadle rozprowadzane na ciele, kładąc największy nacisk na mięśnie czworogłowe ud.

Złe ustawienie łokci i słaba stabilizacja centralna powodują nadmierne pochylenie się do przodu. Skutkuje to brakiem odpowiedniej pracy oddechowej, co z kolei oznacza spadek siły – pokonać może Cię nawet śmiesznie lekka sztanga.

Odchylanie łokci w tył powoduje również przesunięcie obciążenia do przodu, zmniejszając tym samym nacisk na nogi, jednocześnie zwiększając napięcie w dolnej części pleców po to, aby utrzymać stabilną pozycję i chronić nas przed upadkiem do przodu.

Nasz TIP po zabraniu sztangi z racków!
Ściągnij łopatki i obręcz barkową ku tyłowi, przekręć łokcie w dół i do przodu. W ten sposób masz ładnie usztywnioną górę grzbietu i sztangę ułożoną solidnie na plecach i barkach