#16. Jak nawadniać w treningu podczas upałów?

Jak nawadniać się podczas treningu, gdy temperatury przekraczają 30 stopni?

Najlepsze jest picie dużo i często ale w małych ilościach czystej wysokozmineralizowanej lub średniozmineralizowaną wody. Czy są jeszcze jakieś inne metody żeby dobrze się nawodnić? Przedstawiamy Wam 4 wg nas najlepsze sposoby!

Jak nawadniać się podczas treningu, gdy temperatury przekraczają 30 stopni?

Najlepsze jest picie dużo i często ale w małych ilościach czystej wysokozmineralizowanej lub średniozmineralizowaną wody. Sukcesywne spożycie kilku łyków wody co pół godziny jest lepsze, niż jednorazowe wypicie pół litra płynu do śniadania, ponieważ pogarsza ono sprawność procesów życiowych w organizmie człowieka. Wypicie litra wody na raz spowoduje, że tylko „przeleci” przez organizm i nie nawodni nas odpowiednio.

W trakcie upałów bardziej się pocimy i to nie stanowi żadnej tajemnicy. Niestety, w ten sposób nasz organizm jest pozbawiany nie tylko wody, ale także sodu, potasu oraz innych substancji mineralnych.

Dlatego intensywnie się pocąc i pijąc tylko wodę, nawet wysokozmineralizowaną, nie zapewnimy mu odpowiedniego stężenia o te pierwiastki, dlatego warto zadbać o to w inny sposób.

Zalecamy Wam CZTERY ROZWIĄZANIA!

1. IZOTONIK

Izotonik to napój, zawierający elektrolity i minerały, które tracimy razem z potem podczas treningu. Jego zadaniem jest szybkie dostarczenie organizmowi utraconych składników odżywczych. Jeśli ich nie uzupełnimy, spadnie nasza zdolność do regeneracji.

Przedstawiamy Wam nasz najlepszy przepis na DOMOWY IZOTONIK!

Składniki:

  • ok. 90-100 g miodu – 4 płaskie łyżki
  • 900-920 ml wody
  • szczypta soli himalajskiej
  • sok z jednej cytryny.

2. SOK POMIDOROWY

Sok pomidorowy jest skarbnicą potasu, dlatego szklanka schłodzonego soku z pomidorów uzupełni niedobór tego pierwiastka.

Dobre na upały jest też gazpacho – hiszpańska zupa z pomidorów podawana na zimno. Ponieważ jest to słona potrawa, dodatkowo dostarczymy organizmowi sodu.

3. OWOCE

Owoce składają się w 80-90% z wody, dlatego jedząc je, szybko ugasimy pragnienie. Szczególnie warto sięgnąć po owoce bogate w potas: morele (260 mg/100 g), czereśnie (220 mg), brzoskwinie (190 mg), truskawki, (150 mg), gruszki (116 mg) i cytrusy.

Ogórek w 95% składa się z wody, a do tego zawiera sporo potasu (ok. 140 mg/100 g). Idealny na upalne dni jest chłodnik ogórkowy.

4. WODA KOKOSOWA

Dla osób aktywnych świetnie sprawdzi się również woda kokosowa. Koniecznie schłodzona, wtedy bowiem smakuje najlepiej.

Woda kokosowa jest naturalnym izotonikiem. Bogata jest w niezbędne dla organizmu składniki, takie jak magnez, potas, wapń, fosfor oraz witaminy B1, B2, B3, B5, B6 i C, a poziom elektrolitów jest w niej niemal identyczny jak w osoczu ludzkiej krwi. Nie zawiera przy tym żadnych sztucznych dodatków takich jak stabilizatory, substancje słodzące, konserwujące czy regulatory kwasowości. Jest całkowicie naturalna, zawiera około 30 kcal w 100 ml.