#15. AERIAL® JOGA czyli fenomen jogi w trójwymiarze

Co to jest AERIAL® JOGA? Dlaczego ćwiczenia w hamaku zyskują coraz bardziej na popularności? Co wciąga nas do stylów powietrznych?

Co to jest AERIAL® JOGA?

Dlaczego ćwiczenia w hamaku zyskują coraz bardziej na popularności, co wciąga nas do stylów powietrznych? Moje osobiste doświadczenia nawiązują do marzeń cyrkowych, swobodnym unoszeniu się w powietrzu, ale też poszukiwaniu balansu, koncentracji, rozciągnięcia mięśni i głębokiej relaksacji.
Dla osób trenujących crossfit aerial joga stanowić może nowe wyzwanie, możliwość pogłębiania pozycji, wykorzystania siły w pozycjach akrobatycznych, pogłębianiu gibkości z wykorzystaniem przestrzeni 3D!

Doceniana przez sportowców i atletów

Pomimo, że Aerial przyciąga głównie Panie, bo jest to spektakularny styl – panowie, trenujący siłowo doceniają jogę powietrzną ze względu na łatwość wejścia w pozycje odwrócone, dekompresję kręgosłupa, głębokie rozciąganie. Hamak pomaga oswoić się z takimi pozycjami jak świeca, balans na przedramionach czy stanie na głowie. Poza tym wszelkie pozycje z wyciąganiem ramion i przytrzymywaniem szarf otwierają klatkę piersiową i rozluźniają spięte barki.

Pozycje znane z tradycyjnej jogi zyskują tutaj nową jakość dzięki szarfom przymocowanym do sufitu. Chusty można umieszczać pod kolcami biodrowymi, można na nich wisieć a nawet siedzieć czy leżeć wewnątrz. Ich wykorzystanie pomaga – poszerzyć zakres ruchu, czyli wnieść się na wyższy poziom lub po prostu zachować poprawną technikę. Stanowią więc dobre uzupełnienie treningu. Aerial joga (lub inaczej antigravity yoga) pozwala rozwijać tradycyjne asany. Hamaki stanowią również doskonałą asekurację podczas bardziej wymagających ćwiczeń. Hamak daje nam doskonałe podparcie, dzięki czemu nie czujemy swojej wagi i śmiało możemy wykonywać wszystkie wskazówki instruktora.

Wyzwania w hamaku

Początki bywają u niektórych trudne, szczególnie osoby borykające się z chorobą lokomocyjną, mogą czuć lekkie mdłości podczas pierwszych sesji, szczególnie w pozycjach odwróconych. Hamak pozostaje w lekkich ruchu. To bujanie może być dla większości bardzo przyjemne i rozkosznie przywoływać wspomnienia okresu prenatalnego lub młodzieńczego bujania się na huśtawce, drzemki w hamaku. Tak innym może zakręcić się w głowie. Należy wtedy przerwać dane ćwiczenie i usiąść z głową do dołu, opierając stopy o podłoże. Z reguły nudności mijają po kilku sesjach;) Na poziomie psychologicznym, aerial yoga pomaga wyzbyć się lęku wysokości i… zrealizować marzenia o lataniu!

Niewątpliwą zaletą aerial jogi jest jej dobry wpływ zarówno na ciało, jak i na psychikę. Dzięki tym treningom będziesz bardziej elastyczna/y i rozciągnięta/y, ale także wzmocnisz swoje mięśnie głębokie, równocześnie maksymalnie się relaksując. Podczas każdych zajęć pracują wszystkie mięśnie, a ponadto dzięki regularnym ćwiczeniom osiągniesz wewnętrzny spokój, harmonię, równowagę ciała i umysłu.

Autorka: Paulina Roos
Instruktorka Aerial Jogi